Dudak Dolgusu

Yüze daha genç ve çekici bir görünüm kazandırmak için yaygın olarak uygulanan yöntemlerin başında dudak dolgusu gelir.  Dudak dolgusu sayesinde daha dolgun, daha çekici dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Nedir?

İnce dudaklar birçok kişinin şikayetçi olduğu estetik bir sorundur. Dudakların inceliği yapısal olabilir. Bazen de ilerleyen yaşla beraber dudaklar formunu kaybeder ve incelir.

Gerek yapısal, gerek zaman içinde incelmiş dudaklar için dolgu işlemi mucizevi bir uygulamadır. 

Dudak dolgusu, dudak yapısını arzu edilen şekle sokmak, ince dudaklara hacim kazandırmak hedefiyle yapılan enjeksiyon işlemidir. 

Bu işlem estetik bir uygulamadır. 

Dudak Dolgusunda Hangi Madde Kullanılır?

Dudaklara istenilen şekli veren ve hacim kazandıran bir işlem olan dudak dolgusu sayesinde dokular uyarılır, onarılır ve cilt pürüzsüz bir hal alır. Dudak dolgusu için vücutla uyumlu olan hyaluronik asit kullanılır. Hyaluronik asit dudak estetiği için en doğal dolgu maddesidir.

Hyaluronik asit bazlı dolgular su moleküllerin, tutar ve yapıldığı bölgeye hacim ve biçim kazandırır.  Bu sayede sadece şekil vermez aynı zamanda uygulandığı bölgeye nem kazandırır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Uygulama için ilk yapılan işlem kişinin yüz yapısı ve görünümüne uyumlu dudak şeklinin belirlenmesidir.  İşleme başlamadan önce dudak bölgesine anestezik madde sürülür. Bu sayede dudak dolgusu uygulaması sırasında hiçbir şey hissedilmez. 

Anestezik madde dudak bölgesinde tesir ettikten sonra dolgu işlemi yapılır. Dudak dolgusu için oldukça ince uçlu enjeksiyonlar kullanılır.  Oldukça konforlu olan bu işlem 15-20 dakika gibi  kısa sürede biter. İşlem bittikten hemen sonra etkisini gösterir, dudaklardaki değişim hemen fark edilir. 

Dudak dolgusu işlemi kişiye özel bir uygulamadır. Kişinin ihtiyacına göre dudağın farklı bölümlerine dolgu işlemi yapılır. 

Dudak dolgusu kişinin ihtiyacına göre alt ve üst dudağa uygulanabilir. Bazı durumlarda sadece alt yada sadece üst dudağa dolgu uygulanabilir. 

Bazı durumlarda sadece “kontür” olarak bu işlem yapılabilir. 

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dudak bölgesine dolgu işleminin başlıca amaçları şunlardır:

  • Zamanla dudak üstünde ince çizgiler meydana gelir, bu ince çizgileri yok etmek için dudak dolgusu yapılır.
  • Dudak kenarında meydana gelen sarkmaları gidermek için bu işlem yapılır.
  • Dudaklarda oluşan asimetriyi düzeltmek için yapılır.
  • Dudak kontürünü belirginleştirmek için uygulanır.
  • Dudaklara şekil ve hacim vermek için dudak dolgusu yapılır.

Dudak Dolgusu Acılı Bir İşlem mi?

Dudak çevresi oldukça hassas bir bölgedir, bu nedenle bu bölgeye uygulanan işlemler kişinin canını acıtabilir, ağrı hissettirebilir.  Ancak dudak dolgusu işlemi öncesi uygulama yapılacak bölgeye anestezik maddeler uygulanır ve bölgenin uyuşması sağlanır. Bu sayede dudak dolgusu sırasında birşey hissedilmez, acı ve ağrı duyulmaz. 

Dudak Dolgusu Ömrü Ne Kadar Sürer?

Dudak bölgesine yapılan dolgu işlemi için doğal madde olan hyaluronik asit kullanılır. Hyaluronik asit insan vücuduna uyumlu, doğal ve su bazlı bir maddedir. Su bazlı dolgu maddeleri zamanla vücut tarafından emilir ve etkisini yitirir. Dudak dolgusunun ömrü kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 4 ila 6 ay arasında olur.

Dolgu etkisini yitirdikten sonra yeni bir uygulamayla tekrarlanabilir.

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudak dolgusu, “kalıcı dudak dolgusu” ve “geçici dudak dolgusu” olarak ikiye ayrılır. Bu çeşitler kendi içinde de farklı isimlerle belirlenir. 

Kalıcı Dudak Dolgusu

Kalıcı dudak dolgusu işleminde dudaklara dolgu işlemi için silikon kullanılır.  Kalıcı dudak dolgusunun yan etki riski daha fazladır. Kalıcı dudak dolgusu kendiliğinden erimez cerrahi müdahale ile çıkarılabilir.

Geçici Dudak Dolgusu

Geçici dudak dolgusu için kullanılan maddeler vücutla uyumlu, vücudun emebileceği maddeler kullanılır. En yaygın kullanılan geçici dolgu maddesi  hyaluronik asittir. 

Dudak Dolgusu Ne Zaman Oturur?

Dudakların istenilen şekilde, daha hacimli görünmesi için yapılan bu işlem hemen etkisini gösterir. Ancak işlem sonrası enjeksiyon yerlerinde  hafif ödem, hafif morluk görülebilir. Ödem ve morluklar bir iki gün içinde kendiliğinden geçecektir. Dudak dolgusunun oturma süresi kişiden kişiye değişebilir, ancak ortalama olarak bir ay içinde dolgu tamamen oturur dudaklar şeklinin ve hacmini kazanır.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilecekler

Dolgu işlemi sonrası ilk gün dudaklarda ödem, şişlik, morluk ve hassaslık olması çok normaldir. Zaten hassan bölge olan dudak bölgesi işlem sonrası ekstra hassas olacaktır. 

Dudak dolgusu sonrası doktorun önerdiği saat süresi boyunca sert çiğneme hareketi yapılmamalıdır. Aynı zamanda sıcak içecek ve yiyecek tüketilmemelidir. Dolgu sonrası ruj, parlatıcı gibi ürünler dudaklara sürülmemelidir.  İşlem yapıldıktan 24 saat sonra veya doktorun önerdiği zaman diliminde ruj, parlatıcı gibi ürünler dudaklara sürülebilir.

Dudak dolgusu sonrası öpüşülür mü?

“Dudak dolgusu  sonrası öpüşülür mü?” Sorusu dolgu işlemini düşünen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. İşlem sonrası dudakların hassasiyeti ekstra artacaktır. Aynı zamanda uygulanan dolgunun yerinden oynama riski olabilir. Bu nedenle dudak dolgusu sonrası 24 saat boyunca öpüşme gibi sert dudak hareketleri yapılmamalıdır.

Kimler Dudak Dolgusu Yaptıramaz?

Dudak yapısı genetik olarak ince olanlar, ilerleyen yaşla beraber dudakları incelerek hacmini kaybedenler, dudaklarında simetri, sarkma sorunu olanlar rahatlıkla bu işlemi yaptırabilir. 

Otoimmün hastalığı aktif olan kişilere, uçuk enfeksiyonunun aktif olduğu dönemde dudak dolgusu yaptırılmaz. Ayrıca dudağında açık yara olan kişilere dolgu yaptıramaz. 

Hamileler ve emzirme döneminde olan annelere dudak dolgusu önerilmez.

Erkan Celik
Erkan Celik
04:24 27 Aug 22
Mustafa ERSAYAN hocam elinize emeğinize sağlık işinizin uzmanı olduğu gibi personel seçimindede gereğini yaptığınızı yerinizde gördük çalışma arkadaşlarınızada sizede çok teşekkür ediyoruz
ilyas Karaca
ilyas Karaca
09:59 14 Aug 22
Güleryüzlü, sıcakkanlı, ilgilenme ve sonuç odaklı olma mükemmel, bilgisi en üst düzeyde, tertemiz bir ortam, harika bir klinik. Israrla tavsiye ediyorum ama çok ısrar ediyorum.
Nurcan Şamlı
Nurcan Şamlı
10:17 09 Jul 22
Oğlum 3aylikken sünnet ettirdim banada teyzem önerdi ve aşırı memnun kaldım oğlum çok zor bı süreci çok kolay bı şekilde atlattı elinize emeğinize sağlık cok teşekkür ederim
Melisa Dilan ÇAĞLAYANGİL
Melisa Dilan ÇAĞLAYANGİL
07:41 09 Jul 22
4 ay once oglum sunnet oldu Mustafa hocamdan Allah razi olsun ilgisi alakası çok güzel ne zaman saat kacta yazarsam yazayım endiselerimden beni kurtardi yardimci oldu kesinlikle tavsiye ederim.
HABİBE GÜLTEKİN
HABİBE GÜLTEKİN
03:57 09 Jul 22
Küçükten büyüğe herkesin kalbine dokunabilen işinin ehli mükemmel bir doktor.İlginiz emeğiniz bilginiz takdire layık hocam. Herkese tavsiye ediyorum
vedat sari
vedat sari
02:27 09 Jul 22
Sayın Mustafa ERSAYAN hocam ve çalışma arkadaşları; "önce insan" mantığı ile mükemmel bir sağlık hizmeti sunuyorlar. Aldığım her hizmet sonrası kendimde çok güzel değişimler gözlemliyorum. Herkese tavsiye ederim.
Kadir Çalgun
Kadir Çalgun
20:51 08 Jul 22
Mustafa hocam; sünnet başta olmak üzere hacamat sülük tedavisi ve vücut takviye ilaçlarının uygulandığı güler yüzlü personeli ve samimi steril bir ortamla sizlere şifa dağıtmaya bekliyor ben 2 yıldır hacamat ve takviye ilaçlardan yaptırıyorum ve çok memnunum şiddetle tavsiye ederim...
Oktay Durmaz
Oktay Durmaz
19:56 18 Apr 22
Mustafa hocama hacamat yaptırdım gerçekten işinde uzman Allah razı olsun hocamdan , Önce Allah sonra hocam sayesinde hacamattan şifamı buldum inşallah
bıcırık kardeşler
bıcırık kardeşler
19:13 18 Apr 22
Her yönüyle mükemmel bi Doktorumuz.Allah Razı Olsun.Oğlumun yaşının büyük olmasına rağmen sünnetinde hiç bir sıkıntı problem yaşamadık.İyi ki Mustafa Hocamızla karşılaştık.Herkese tavsiye ederim.Beş yıldız değil 10yıldızı hakediyor Hocamız ve çalışanları
Ahmet Erdogan
Ahmet Erdogan
17:48 18 Apr 22
Kaliteli ve güvenilir sağlıklı hizmetin adresi işinde uzman birisi kolay gelsin Mustafa hocam Allah'a emanet olun Rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah.
mehmet enes şimşek
mehmet enes şimşek
17:30 18 Apr 22
Güler yüzlü işinde uzman, tecrübeli, bilgisini rahatlıkla karşısındaki insana aktarabilen, cana yakın profesyonel bir insan. Kliniği çok hijyen ve nezih. Mustafa beyi iyi ki tanımışım tanımayanlara dost tavsiyesidir
Melike Yaman
Melike Yaman
16:47 18 Apr 22
Bebeğimin sünneti için Mustafa Bey'i tercih etmiştik. Kesinlikle her ailenin şüphe etmeden tercih etmesi gereken bir doktor. İlgi alaka herşey çok iyi pişman olmazsınız 👏👏👏
Tüm Değerlendirmeleri Oku
js_loader
0 0 Oylar
Derecelendirme
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Melikgazi, Kayseri

Telefon

Telefon

(0552) 833 53 53

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluştur

0
Düşüncelerinizi seversiniz, lütfen yorum yapınx