Hacamat Tedavisi

Hacamat tedavisi, ilk kez Çin tıbbında kullanılan bir alternatif tedavi yöntemidir. Uygulama, vakum oluşturmak için cildin üzerine bardakların yerleştirilmesini içermektedir. Vakum, kan akışının yanı sıra, vücuttaki “Qi” akışının iyileşmesini de kolaylaştırmaktadır. Qi, Çincede “yaşam gücü” anlamına gelen bir sözcüktür.

Hacamat tedavisi, bardakların yerleştirildiği alanda kan dolaşımını arttırır. Bu tedavi yöntemi; genel kan akışını arttıran, hücre onarımını sağlayan ve kas gerginliğini azaltmaktadır. Ayrıca yeni bağ dokuları oluşmasına ve dokuda yeni kan damarları oluşturmaya yardımcı olabilir. Dünya üzerinde pek çok insan, bir dizi rahatsızlık için bu alternatif tedavi yönteminden yararlanmaktadır.

Hacamat Tedavisi Yöntemleri

Hacamat tedavisi, ilk kez hayvan boynuzları kullanılarak yapılıyordu. Daha sonraları, bambudan yapılan ve ardından seramik bardaklar kullanılarak yapılmaya başlandı. Bardaklar ile yaratılan vakum, öncelikle ısı kullanılarak yaratıldı. Bardaklar, ateş ile ısıtılıyordu ve sonra cilde yerleştiriliyordu. Ardından, bardaklar soğuduğunda içeri çekiliyordu. Modern dönemde hacamat tedavisi, genellikle cam bardak kullanılarak yapılmaktadır. Günümüzde, iki temel hacamat tedavisi yöntemi bulunmaktadır:

  • Kuru Hacamat Tedavisi: Yalnızca vakum oluşturan bir yöntemdir.
  • Islak Hacamat Tedavisi: Bu yöntem, hem vakum hem de kontrollü tıbbi kanama içerebilen bir yöntemdir.

Tedaviyi uygulayan kişi, sağlık durumunuz ve tercihleriniz; hangi yöntemin kullanılacağının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Hacamat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hacamat tedavisi, cilde bir bardak yerleştirilmesi ve daha sonra ısıtılıp vakum yaratılması ile gerçekleştirilir. Sıcak bardak cildinize yerleştirildiğinde; bardağın içindeki hava soğuyarak, cildi ve kası yukarı doğru çekecek bir vakum oluşturur. Oluşan basınca tepki olarak, cildiniz kızarabilir. Herhangi bir morarma ya da oluşan izler, genellikle seanstan sonraki 10 gün içinde geçmektedir.

Hacamat Tedavisi Ne İşe Yarar?

Hacamat tedavisi, çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Özellikle, kas ağrılarına neden olan rahatsızlıkların hafifletilmesinde etkili olabilir. Uygulama, daha büyük noktalara da uygulanabileceğinden; sindirim problemleri, cilt problemleri ve akupunktur ile birleştirilerek, daha farklı durumların tedavisinde de etkili olabilir. Araştırmacılar; hacamat tedavisinin, ayrıca aşağıdaki durumlara da yardımcı olabileceğini bulmuşlardır:

  • Zona,
  • Yüz felci,
  • Öksürük ve nefes darlığı,
  • Akne,
  • Fıtık,
  • Yaşam kalitesini azaltan boyun ağrıları
Dr Mustafa ERSAYAN Kliniği
4.9
Based on 83 reviews
powered by Google
Oktay Durmaz
Oktay Durmaz
19:56 18 Apr 22
Mustafa hocama hacamat yaptırdım gerçekten işinde uzman Allah razı olsun hocamdan , Önce Allah sonra hocam sayesinde hacamattan şifamı buldum inşallah
bıcırık kardeşler
bıcırık kardeşler
19:13 18 Apr 22
Her yönüyle mükemmel bi Doktorumuz.Allah Razı Olsun.Oğlumun yaşının büyük olmasına rağmen sünnetinde hiç bir sıkıntı problem yaşamadık.İyi ki Mustafa Hocamızla karşılaştık.Herkese tavsiye ederim.Beş yıldız değil 10yıldızı hakediyor Hocamız ve çalışanları
Ahmet Erdogan
Ahmet Erdogan
17:48 18 Apr 22
Kaliteli ve güvenilir sağlıklı hizmetin adresi işinde uzman birisi kolay gelsin Mustafa hocam Allah'a emanet olun Rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah.
mehmet enes şimşek
mehmet enes şimşek
17:30 18 Apr 22
Güler yüzlü işinde uzman, tecrübeli, bilgisini rahatlıkla karşısındaki insana aktarabilen, cana yakın profesyonel bir insan. Kliniği çok hijyen ve nezih. Mustafa beyi iyi ki tanımışım tanımayanlara dost tavsiyesidir
Melike Yaman
Melike Yaman
16:47 18 Apr 22
Bebeğimin sünneti için Mustafa Bey'i tercih etmiştik. Kesinlikle her ailenin şüphe etmeden tercih etmesi gereken bir doktor. İlgi alaka herşey çok iyi pişman olmazsınız 👏👏👏
See All Reviews
js_loader

Melikgazi, Kayseri

Telefon

Telefon

(0531) 661 62 31

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluştur